Disinfectant Dispensers
-
Provider:BODECollection tray for Euro dispenser RX5 Touchless, 1 piece
Regular price 12,87€Offer price 12,87€ Regular priceUnit price pro -
Provider:PAUL HARTMANNBODE Desomaten 800 with Clear Text Display
Regular price 4.133,58€Offer price 4.133,58€ Regular priceUnit price pro -
Sold outProvider:MEDICALCORNER24Dispenser with Long Arm Lever for 500 and 1000ml Euro Bottles, white
Regular price 22,24€Offer price 22,24€ Regular priceUnit price pro -
Provider:SCHÜLKESchülke 20x500ml desderman® hyclick® with wall mount
Low stockRegular price 139,66€Offer price 139,66€ Regular priceUnit price 13,97€ pro l -
Provider:SCHÜLKESchülke Set 10x1000ml desderman® hyclick with Vario dispenser
Low stockRegular price 129,89€Offer price 129,89€ Regular priceUnit price 12,99€ pro l -
Provider:PAUL HARTMANNDispensers CleanSafe basic VAT 10x1L Sterillium® Gel pure CleanSafe
Regular price 131,36€Offer price 131,36€ Regular priceUnit price 13,14€ pro l -
Sold outProvider:PAUL HARTMANNEuro dispenser RX5 touchless with collection tray from Hartmann, for 500ml euro bottles
Regular price 134,62€Offer price 134,62€ Regular priceUnit price pro -
Sold outProvider:BODEBode/Saraya SET 10x 1000ml Sterillium + Disinfect. Dispenser MDS-1000A
Regular price 229,46€Offer price 229,46€ Regular priceUnit price 22,95€ pro l -
Sold outProvider:MEDICALCORNER24MC24 disinfectant dispenser touchless with hand desinfection
Regular price 116,58€Offer price 116,58€ Regular priceUnit price pro -
Provider:PAUL HARTMANNDispensers CleanSafe touchless 10x1L Sterillium® Gel pure CleanSafe
Regular price 180,16€Offer price 180,16€ Regular priceUnit price 18,02€ pro l -
Provider:SCHÜLKESchülke Set 10x1000 ml desderman® hyclick® with wall mount
Low stockRegular price 110,92€Offer price 110,92€ Regular priceUnit price 11,09€ pro l -
Provider:SCHÜLKESchülke Universal Bottle Cage For Raw Frames, Rotatable, 500/1000 ml
Liter:Regular price 60,35€Offer price 60,35€ Regular priceUnit price pro -
Provider:SCHÜLKESchülke wall plate for sm2 500 / universal disinfectant dispenser
Liter:Regular price From 10,51€Offer price From 10,51€ Regular priceUnit price pro -
Provider:SCHÜLKESchülke SM2 Drip Tray With Holder For Disinfectant Dispenser
Regular price 48,46€Offer price 48,46€ Regular priceUnit price pro -
Provider:SCHÜLKESchülke Clamp For SM2 Drip Tray Holder, Spare Part, 1 pc
Regular price 8,64€Offer price 8,64€ Regular priceUnit price pro
Disinfectant dispensers provide simple hand hygiene wherever necessary. For example, in the foyers of medical institutions, treatment rooms and laboratories, washrooms, etc. Such dispensers are especially helpful during periods of high viral or bacterial contamination, when they can be placed in highly frequented areas such as schools or kindergartens, or in private homes to provide preventive infection protection.
Disinfectant dispensers can easily be mounted on walls and operated via pump levers or touchless sensors. They can usually be filled with disinfectants from various manufacturers and are available in different sizes, colours and versions, including suitable accessories.
We are happy to provide our customers in Germany with non-binding advice on the topic of "Disinfectant Dispensers"
You can reach us by phone during our opening hours at
02368 89 89 779 (Mon-Fri, 09:00 - 12:30)
Or via our